Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Uzmanı

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek uygulaması, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin yani meni hücresi (sperm) ve yumurta hücresinin (oosit) vücut dışında (laboratuvar ortamında) döllendirilmesi işlemidir. Bu döllenmiş olan yumurta hücreleri (embriyo) belli bir sayıda seçilerek rahim içine yerleştirilir.

Tüp bebek normal yollar ile hamile kalamayan anne adaylarına uygulanan yardımcı bir üreme tedavisidir. Erkekten alınan spermlerle kadından alınan yumurtanın laboratuvarda vücut sıcaklığındaki bir ortamda 48 saat bekletilmesi sonucu yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılır ve oluşan embriyoların rahme aktarılması prensibine dayanır.

Tüp bebek işlemi sonucu doğan ilk bebek ise, Dr. Patrick Steptoe ve Dr. Robert Edwards tarafından geliştirilen IVF yöntemi sayesinde 1978′ de İngiltere’de Dünya’ya gelmiştir. Bu yolla doğan ilk bebek olan Louise brown birçok çift için umut kaynağı olmuştur. Normal şartlarda bir kadın yumurtlama zamanında 1 veya 2 yumurta geliştirmesine karşın, IVF gibi yardımcı üreme teknikleriyle, döllenen yumurta sayısı ve gelişen embriyo sayısının arttırılması amacı ile yumurtalıklar ilaçlarla uyarılarak yumurta sayısı arttırılır.

Hangi Hastalara Tüp Bebek Uygulanır ?

Her iki tüpü tıkalı yada ameliyatla alınmış olan kişiler; Sperm hücresinin yumurta hücresine ulaşıp onu dölleme şansı olmadığı durum.

Polikistik Over Sendromu; Yumurtlama problemi olan kişiler

Şiddetli Endometriozis Vakaları; Kadınların düzenli adet olmasını sağlayan, endometrium adı verilen rahim içindeki zar dokusunun rahim içi dışına, yumurtalıklara, karın içi zarına veya tüplere yerleşmesi durumuna Endometriozis denir. Rahim dışı bölgelerde adet dönemlerinde oluşabilecek kanamalar sonucu tüplerde, karın zarında yapışıklıklar ve yumurtalıklarda kist oluşumu görülebilir. İlerlemiş endometriozis vakalarında tüp bebek tedavisi gerekebildiği gibi, özellikle 35 yaşını geçmiş, çocuk sahibi olamayan endometriozis hastalarımız için de tüp bebek tedavisi ilk seçenek olabilmektedir.

Spermdeki sayı, hareket veya normal sperm oranındaki (morfolojik) düşüklük; Sayı, hareket veya normal sperm oranındaki düşüklük problemleri hem ayrı ayrı, hem de birlikte görünebilirler. Hastanın sperm sayısı ve hareketi normal fakat normal görünümdeki sperm oranı sınırın altında ise hastaya tüp bebek tedavisi gerekmektedir.

Rahim içi aşılama ile sonuç alınamayan hastalar; Eğer rahim içi aşılama yöntemi üç ile dört denemeden sonra başarılı bir sonuç vermez ise, hasta tüp bebek uygulamasını tercih edebilir.

Sebebi Açıklanamayan Kısırlık Vakaları; Kısırlık vakalarının %20 lik bir oranı, bütün araştırmalara rağmen açıklanamamaktadır. Bu gibi durumlarda, özellikle 36 yaş ve üzerindeki bayan hastalarda, tüp bebek tedavisi düşünülmektedir.

Yaygın karın içi yapışıklıkları olan kadınlarda tüp bebek uygulanır.

Kadının 40 yaş üstünde olduğu ve hamile kalınamadığı durumlarda tüp bebek uygulanır.

Çiftin korunmadığı ve çocuk isteği olmasına rağmen 1-2 yıl süreyle hamile kalınamadığı durumlarda tüp bebek uygulanmaktadır.