Tüp Bebek Aşamaları

Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Uzmanı

Tüp Bebek AşamalarI

Farklı kaynaklarda bu aşamaların sayısı değişebilir. Bazı aşamalar birleştirilip tek basamakta incelenir ancak her merkezde aynı aşamalar uygulanır. Tüp bebek, 2-3 haftalık bir süreyi kapsayan genel olarak 5 aşamadan oluşan bir süreçtir. Bu aşamalar;

1- İlk Muayene ve Çiftin Değerlendirilmesi;

Tüp Bebek tedavisinin ilk aşamasında hem kadına hem erkeğe ait öykü dinlenerek kaydedilir. Daha önce yapılmış olan testler, çekilmiş rahim filmi, ameliyat epikrizleri değerlendirilir.Çiftin hangi tedavi yöntemine uygun olduğuna karar vermek amacıyla ayrıntılı bir görüşme yapılır. Kadının muayenesi sonrası tedavi öncesi yapılması gereken bir operasyon ihtiyacı olup olmadığı değerlendirilir. Bazen rahmin doğumsal anatomik sorunları ya da miyom, polip, sinesi (yapışıklık) nedeniyle Histeroskopi denen yöntemle operasyona ihtiyaç duyulur. Bazen de tüplerdeki enfeksiyon ve sıvı toplanması (Hidrosalpneks) ya da rahim dışına büyüyen miyomlar nedeniyle Laparoskopi operasyonu yapmak gerekir. Erkekten de semen analizi istenir.  Jinekolojik ve ürolojik muayeneler sonucunda çifte uygulanacak tedaviye karar verilir.

2- Tüp Bebek Tedavisinin Başlatılması;

Tüp bebek tedavisine adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde muayenehaneye çağrılarak başlanır. Bu dönemde kliniğimize gelen hastaya jinekolojik muayene yapılarak yumurtalıkların durumu tekrar değerlendirilir. Şayet yumurtalık içinde fonksiyonel bir kistin varlığı veya rahim içinde yer kaplayan bir kitle tespit edilir ise tedavi biraz ertelenebilir. Olumsuz bir durum yoksa tedaviye başlamaya karar verilir. Bu aşamada yumurtalıkların uyarılması ve çok sayıda yumurta oluşturulması için yumurta geliştirici ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır. Çok sayıda yumurta oluşturulmak istenmesinde amaç çok yumurta ile çok embriyo oluşturmak ve iyi embriyoların seçilerek rahme konulmasıdır. Bu nedenle bir değil birden fazla yumurta oluşturulmak istenir.

Yumurta geliştirmek için Folkül Geliştirici Hormon (FSH) denen ilaçlar iğne şeklinde uygulanmaya başlanır. Verilecek ilacın dozu kadının vücut kitle indeksi (BMI), yumurta rezervi, yaşı ve varsa önceki tedavilerinde uygulanan dozlar aracılığıyla hesaplanır. Yapılacak iğneler insülin enjektörü denen küçük iğnelerdir. Genelikle göbek çevresinden veya koldan uygulanırlar.

İlaçlar kullanıldığı süre içinde belli aralıklarla kadına ultrason ve kan testleri yapılmaktadır. Bu şekilde, yumurta hücresi olan folikül adı verilen içi sıvı dolu olan keseciklerin çapları ölçülür. Uygun olan ilaçlara devam edilerek foliküllerden en az üç tanesinin çapı yaklaşık 17 mm olduğunda iğne tedavisinin sonuna gelinir. Yumurtaların olgunlaşması için son olarak verilen iğne (çatlatma iğnesi) belirli bir saatte uygulanır. Bu saat çok önemlidir çünkü yumurta toplama işlemi bu iğne uygulandıktan 35-36 saat sonra yapılır. İğne yanlış saatte uygulanırsa yumurtalar çatlayabilir ya da olgunlaşmadan toplanabilir. Bu nedenle iğnenin size söylenen saatte yapılması tedavi için hayati önem taşır.

3-Yumurta Toplama İşlemi 

Kalçadan uygulanan yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 35-36 saat sonra klinikte yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. İşleme gelmeden önceki gece hastanın saat 24.00′den sonra hiçbir şey yiyip içmemeli. Yumurta toplama işlemi, ameliyathanede hastanın isteğine bağlı olarak lokal anestezi veya kısa süreli genel anestezi ile gerçekleştirilip, yaklaşık 15-20 dakika süren bir işlemdir.

Hasta, jinekolojik masaya yatırılarak vajinal ultrasonografi eşliğinde özel bir iğne ile yumurtalıklara ulaşılır. Her bir follikül içine girilerek follikül sıvısı aspiratör yardımı ile boşaltılır.

Alınan sıvı embriyoloji laboratuvarına ulaştırılarak embriyologlar tarafından incelenir. Her folikülden 1 yumurta elde edilmeye çalışılmaktadır. Yumurtaların sayısı tespit edilerek dölleme işlemine kadar anne rahmine benzer ortam sağlayan ve inkübatör adı verilen özel dolaplarda saklanır.

Uyandırıldıktan sonra 1-2 saat dinlendirilip evinize gidebilirsiniz . İlk gün hafif pembeleşme şeklinde kanama ve kasık ağrısı olabilir.

Aynı gün hastanın eşinden mastürbasyon yöntemi ile sperm örneği alınır. Sperm yıkama ve hazırlama işlemleri yapılır. Eğer erkekte Azoospermi ( sperm olmaması) durumu varsa erkekten PESA/MESA/TESE/TESA/MİKRO TESE yöntemleri ile doğrudan testis veya epidimden sperm elde edilir. Bu işlemler önceden yapıldığı takdirde sperm veya testis dokusu dondurularak saklanabilir. Önceden dondurulmuş sperm veya testis dokusu, yumurta toplama günü çözdürülerek ICSI için hazırlanır.

3-Döllenme (Sperm-Yumurta birleşmesinin sağlanması) İşlemi

Bunun için iki yöntem uygulanır;

a) Klasik Tüp Bebek Yöntemi (IVF=İn Vitro Fertilization)

Çoğunlukla genç, yumurta sayısının fazla ve sperm özelliklerinin iyi olduğu hasta grubunda uygulanır. Steril tüpler içinde embriyoloji laboratuvarına gelen follikül sıvısı embriyolog tarafından özel bir kabinde, mikroskop altında incelenerek özel hazırlanmış kaplar içinde yumurta ve spermler bir araya konup 16-18 saat bekletilerek spermin kendi kendine yumurtayı döllemesi sağlanır. Bu sürenin sonunda döllenme kontrolü yapılır. Muhtemel bir dölleme başarısızlığını ortadan kaldırmak için yumurtaların bir kısmına mikroenjeksiyon yapılabilir.

b) Mikroenjeksiyon (ICSI=Intra Cytoplasmic Sperm Injection)

  • Sperm sayısı ve hareketliliğinin az, cerrahi olarak sperm elde etme durumlarında,
  • Kadından toplanan yumurta sayısının az, kalitenin düşük olduğu, yumurta zarının kalın olduğu durumlarda,
  • Açıklanamayan kısırlık olgularında,
  • Daha önce IVF başarısızlığı yaşamış çiftlerde mikroenjeksiyon tercih edilir.

Toplanan yumurtalar ayıklama işlemine tabii tutularak çevresindeki hücrelerin (kumulus hücreleri) artıklarından arındırılır ve olgun olanları seçildikten sonra  IMSI yöntemi ile en iyi kalite sperm seçimi yapılır. Seçilen spermler, hareketsizleştirildikten sonra mikroenjeksiyon iğnesi içine çekilir. İçinde tek spermatozoa olan iğne ile yumurtanın içine girilir. Sperm yumurtanın sitoplasmasına bırakıldıktan sonra iğne geri çıkartılır. İnkübatörde bekletilerek 16-18 saat sonra döllenme kontrolü yapılır.

Günümüzde bir yumurtanın normal olarak döllenebilmesi için tek bir sperm hücresi yeterli olduğundan dolayı tüp bebek tedavilerinde IVF yerine döllenme oranını artıran mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi tercih edilir.

4- Embriyo Transfer (Döllenmiş Yumurtaların Nakli) İşlemi

Embriyoloji uzmanı tarafından uygulanan mikroenjeksiyon işlemi sonrası yumurtalar enkübatör adı verilen özel bir tür “kuluçka makinesine” yerleştirir. Burada 3-5 gün arası beklendikten sonra artık döllenmiş yumurta hücresi embriyo aşamasına ulaşmıştır. Embriyolardan biri özel bir kanal yardımıyla ultrason eşliğinde rahim içine verilir. Rahim içine transfer edilen embriyonun kendi kendine rahim içinde yerleşerek gebeliği başlatması beklenir. Geri kalan embriyolar dondurularak daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

5- Gebelik Testi

Embriyo transferinde 11-12 gün sonra yapılan kanda gebelik testiyle (beta HCG) gebelik oluşup oluşmadığı anlaşılır. Testin pozitif çıkması durumunda test, 14. gün tekrarlanır. Test tarihinden önce görülen vajinal kanama gebeliği engellemez. Bu durumda da mutlaka test yaptırılmalıdır. Gebelik tespit edildikten sonra hastalar kontrol muayenesine çağrılır. Ultrasonografi ile rahim içinde gebelik kesesi saptanır. Daha sonra normal gebelik takibine alınır.

Yumurta geliştirme dönemi, kaliteli yumurta elde edilmesi için önemli bir periyottur. Bu dönemde doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın, röntgen filmi çektirmeyin. Alkol ve sigaradan uzak durun. Stres tedaviyi fizyolojik ve psikolojik olarak zorlaştırabilir. Sizi strese sokacak faktörlerden uzak durun. Eğer bununla baş etmekte zorlanıyorsanız klinik psikoloğunuzdan yardım alınız.[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=GKQq9oeUxBE