Doğum

Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Uzmanı

Doğum

Doğum, fetusun vajina yoluyla rahim içinden dış dünyaya gelmesi.

Doğum evresindeki ağrılar rahimdeki kasılmaları ifade eder. Bu kasılmalar doğumun ilk evresinde rahmi açar ve sonrada bebeği dışarı iter. Maalesef bu kasılmaları anneler ağrı olarak hisseder. Her ağrı bebeği doğuma biraz daha yakınlaştırır.

Hazırlayıcı kasılmalar bazen o kadar şiddetli olabilir ki doğum eylemiyle karışabilir. Özellikle ilk doğumunu yapacak anne adayları gerçek doğum sancısının nasıl bir şey olduğunu bilmediklerinden bu hazırlık kasılmaları esnasında paniğe kapılabilirler. Gerçek doğum sancılarının başladığını ve artık çantanızı alıp hastaneye gitmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız?

Gerçek doğum sancılarının en önemli özelliği düzenli aralıklarla oluşmalarıdır. Önceleri daha az sıklıkla ancak yine de düzenli aralıklarla gelen doğum sancıları belli bir aşamadan sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkar ve her bir kasılma yaklaşık 50 saniye sürer. Gerçek sancılar istirahat etmekle geçmez. Şiddeti de zaman içinde giderek artar. Kasılmaları karnınıza ellediğinizde rahatlıkla hissedebilirsiniz. Eğer kasılmalarınız belli bir düzene girmişse ve istirahatle geçmiyorsa hastaneye gitme zamanıdır.